Popol, hnojivo alebo odpad?
Drevený popol nie je len obyčajný odpad. Po tisíce rokov si to naši predkovia uvedomovali, no pod vplyvom moderných technológií sme na to trochu zabudli. Pripomeňme si teda, na čo všetko možno využiť popol zo spáleného dreva, ale najmä ako užitočne môžete využiť popol vo vašej záhrade.
Prečo je taký užitočný?
Popol zo spáleného dreva obsahuje množstvo cenných minerálnych solí. Je vysoko alkalický, s hodnotou pH v rozmedzí od 10 do 13. Alkalický účinok závisí od toho, z akého dreva je popol získaný. Ovocné stromy majú tieto účinky slabšie, ale silnejší alkalický popol možno získať napríklad z bukového dreva no najlepšie je agátové drevo či dokonca kukuričná siláž.
Takže skôr, ako popol zahodíte, pozrite sa, ako ho možno využiť.
Ako využiť popol v záhrade?
Ochrana proti slimákom
Pach dreveného uhlia v pôde pretrváva veľmi dlhú dobu a pôsobí odpudzujúco nielen na slimáky, ale aj na ďalších škodcov, ktorí si radi na rastlinkách pochutnajú. Takto ošetreným záhonom sa preto spravidla vyhýbajú.
Vynikajúci aj pre trávnik
Drevený popol obsahuje fosfor, draslík, horčík a bór, ktoré sú veľmi cenné aj pre váš trávnik. Okrem toho, že ho okamžite vyživia, zabraňuje aj zarastaniu trávnika machom.
Z čoho sa skladá popol a čo obsahuje?
Vo všeobecnosti jeho zloženie záleží na pôvodnom horľavom materiáli, teplote horenia a tiež podielu kyslíka. Pretože drevný popol vzniká horením prírodného materiálu, aj po zhorení si zachováva vysoký podiel niektorých látok.
Z veľkej časti sa skladá z vápnika, draslíka, fosforu a magnézia. V menšom množstve obsahuje aj stopy železa, mangánu, sodíka a zinku.
Akými spôsobmi môžte využiť popol?
- Neutralizuje kyslú pôdu
- Výborná výživa pre rastliny, ktoré majú rady vápnik (jablone, mrkvy, zemiaky, rajčiny,brokolica, kapusta, zeler)
- Môžete si z neho vyrobiť domáce mydlo
- Absorbuje pachy
- Odstráni olejové škvrny z kameňa, cementu alebo asfaltu
- Môžete ním leštiť striebro, sklo a kov
Pozor, pri využívaní popola.
- Využívajte len popol, ktorý vznikol z prírodného dreva. Nepoužívajte drevo lakované alebo natierané, pretože by v popole mohli ostať zvyškové toxické látky.
- Najlepšie výsledky dosiahnete s popolom z dubového alebo javorového dreva.
- Aj keď sa popol môže zdať chladný, uhlíky môžu horieť aj niekoľko dní. Skladujte ho teda na bezpečnom mieste, najlepšie v kovovej uzatvárateľnej nádobe.
- Pri ich manipulácii si vždy chráňte ruky a oči.
- Nepoužívajte popol v kombinácii s inými hnojivami a neaplikujte ho na semienka rastlín.